• BIST 100.141
  • Altın 218,270
  • Dolar 5,2903
  • Euro 6,0256
  • İzmir 10 °C
  • Manisa 9 °C
  • Balıkesir 5 °C
  • Çanakkale 12 °C

Plastik Sanayicilerinin Mabedi Olacak

Plastik Sanayicilerinin Mabedi Olacak
MENEMEN PLASTİK İHTİSAS OSB PLASTİK SANAYİCİLERİNİN MABEDİ OLACAK

MENEMEN PLASTİK İHTİSAS OSB PLASTİK SANAYİCİLERİNİN MABEDİ OLACAK

Türkiye’nin tek Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olma özelliğini taşıyan Menemen Plastik İhtisas OSB’de tüm parseller satıldı. Fabrikaların inşaatları da hızla devam ediyor. Sektöründe lider iki büyük tesis dahil toplam 5 fabrika da yatırımlarını tamamlayarak üretime başladı. Yaratacağı istihdam ve sahip olduğu imkanlar ile tüm Türkiye’ye hatta dünyaya “örnek olan” bir Organize Sanayi Bölgesi özverili çalışmalarla iş dünyasına kazandırıldı.

Türkiye’nin ilk plastik ihtisas organize sanayi bölgesi olan Menemen Plastik İhtisas OSB, tamamlanan altyapı ve üstyapı çalışmalarının ardından hızlı bir inşaat sürecine girdi. Şu anda 5 fabrikanın faaliyette olduğu bölgede, 15 fabrikanın inşaatı da sürüyor. Toplam 41 sanayi parselinin bulunduğu Menemen Plastik İhtisas OSB’de yıl sonunda yüzde 75 doluluk oranına ulaşılması hedefleniyor. Kısa sürede dolması beklenen bölgenin daha çok yatırımcı çekebilmesi için yaklaşık 500 bin metrekarelik genişleme alanına kavuşması için de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin onayı bekleniyor. Bölgeyi plastik sektörünün Ege’deki mabedi haline getirmeye kararlı olduklarını söyleyen Menemen Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, yıl sonunda bölgedeki istihdam sayısının 5 bini bulacağını vurguladı.

5 BİN İSTİHDAM

Menemen Plastik İhtisas OSB’de düzenlenen basın toplantısında tamamlanan ve devam eden yatırımlar hakkında bilgi verildi. Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, Müteşebbüs Heyet Başkanı Erdoğan Çiçekçi,  Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve sanayiciler katıldı. Tüm zorluklara rağmen sanayicinin yatırım ve üretim azminin devam ettiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, “Bizler zorluklara alışığız. Burada bir kuruş devletimizden destek almadık. Bölgemizde 2000 yılında başlayan kamulaştırmaları henüz yeni bitirebildik. Sanayi odaları ne işe yarar derlerse yanıtı işte Menemen Plastik İhtisas OSB’dir. EBSO olmasa böyle bir yer olmayacaktı. Gördüğünüz gibi sanayinin buraya gelmesiyle yeni sosyalleşmeler yeni açılımlar da beraberinde geliyor” diye konuştu.

Bölgeye yatırımcı ilgisinin yüksek olduğunu, ancak satılmamış sadece 20 dönüm büyüklüğünde bir arazi kaldığını vurgulayan Esen, “Bölgedeki ilk fabrika inşaatı 2015 yılında başladı. Şu anda 5 firma faaliyete geçmiş durumda. 15 fabrikanın da inşaatı devam ediyor. Bölgemizin yıl sonunda yüzde 75 oranında doluluğa ulaşacağını düşünüyorum.  O aşamaya geldiğinde 5 bin kişilik istihdama da ulaşmış olacak. Bölgeye yatırımcı ilgisi yüksek ancak yeterince alan olmadığı için bölgenin alanının genişletilmesi için Menemen Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne talebimizi ilettik” dedi.

ÖRNEK BİR OSB

Çok büyük zorlukları aşarak bu günlere geldiklerin ifade eden Esen “Burada yatırım yapan arkadaşlarımız yarını düşünmeden bizlere güvenerek yatırım yaptılar. Belli sorunlarımız var. Ama örnek nitelikte bir alt ve üst yapıya sahip bir OSB’yi faaliyete geçirdiğimizi düşünüyorum. Son derece düşük maliyetlerle tamamen kendi imkanlarımızla geçmişten çıkan tecrübelerle hareket ettik. Burası ilk ihtisas plastik organize sanayi bölgesi. Bunun anlamı çok büyük. Burası tüm Ege’deki plastik sanayinin gelişmesine katkı sağlayacak. Petkim’e yakınlığı, kente yakınlığı, kolay istihdam sağlanabilecek bir bölge olması sayesinde burasının plastik sanayicilerinin mabedi şeklinde hizmet vereceğini düşünüyorum. Burada plastik sanayicilerinin doğal kümelenesinin meydana getiriyoruz. Buraya baktığımız zaman büyük yol katettiğimizi düşünüyorum” dedi.

TÜRKİYE’NİN GERÇEK GÜNDEMİ  İSTİHDAM VE YATIRIMDIR

Türkiye’nin gerçek gündemi olan üretim istihdam yatırım ikliminin bugünden daha çok gelişmesini sağlamanın hükümetin en önemli görevi olduğunu kaydeden Salih Esen “ Bizler 40 yıllık sanayicileriz bu tür sıkıntılara alışığız. Ancak yeni nesil sanayicileri ne kadar gayretli olacak bilmiyorum.  Bizlerden sonra yaşayacak bir tesisi bırakmak bizler için bir onurdur” dedi.  

MENEMEN’İN ÇEHRESİ DEĞİŞTİ

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise, Menemen adına tarihi günlerden birini yaşadıklarını belirterek, “Belediye başkanlarının birçok görevi var. Ancak bizim için en önemli iş istihdam yaratana destek olmaktır. Belediye olarak istihdam yaratan sanayiciye sonuna kadar destek olmak bizim görevimiz. Bunun karşılığını da alıyoruz. TÜİK verilerine göre 2015-2016 döneminde Ege Bölgesi yüzde 1,1 büyürken, Menemen yüzde 5,59 büyüdü. MPİOSB’nin ardından ilçemize çok sayıda konut projesi de gelmeye başladı. Burası şimdi yüzde 5,59 büyüyorsa, yakında yüzde 7,59 büyüyecek” dedi. Son yönetim kurulu toplantısında Menemen Plastik İhtisas OSB’nin genişleme talebini görüştüklerini belirten Şahin, “Biz belediye olarak 1/5000’lik planlara bölgenin genişleme alanını işledik. Son karar Büyükşehir Belediyemizde. Bir aksilik olmazsa 6 ay içerisinde genişleme alanı planının onaylanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

11 BİN PLASTİK SANAYİCİSİ VAR

Dünya plastik üretiminde Türkiye’nin 6’ıncı sırada olduğunu belirten MPİOSB Müteşebbis Heyet Başkanı Erdoğan Çiçekçi ise, “Avrupa’da ise üretimde 2. sıradayız. 11 bin plastik sanayicimiz, 12 milyar 800 bin dolar ihracatımız var. Tırnaklarımızla kazıyarak burayı yaptık. Burada tüm fabrikaların faaliyete geçtiği günleri de görürüz inşallah. Başkan her yönüyle çevreci bir OSB yaptığı için övünmeli” şeklinde konuştu.

 

Aliağa / Aliağa Haber / Aliağa Haberleri / Aliağa Gündem

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78