• BIST 87.040
  • Altın 248,121
  • Dolar 6,0462
  • Euro 6,7460
  • İzmir 28 °C
  • Manisa 29 °C
  • Balıkesir 27 °C
  • Çanakkale 24 °C

Aliağa’ya Avrupa Standartlarında Dev Üniversite Kampüsü

Aliağa’ya Avrupa Standartlarında Dev Üniversite Kampüsü
Aliağa’yı bilimin, kültürün ve gençliğin başkenti yapmak için girişimlerini son dört yıldır kararlı bir şekilde sürdüren Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın bu doğrultuda kente Avrupa standartlarında bir üniversite kampüsü kazandırılması noktasındaki ç

ALİAĞA’YA AVRUPA STANDARTLARINDA DEV ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ

ALİAĞA BİLİMİN, KÜLTÜRÜN VE GENÇLİĞİN BAŞKENTİ OLACAK

DEV ÜNİVERSİTE KAMPÜSÜ ALİAĞA’NIN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK

ALİAĞA’NIN ÜNİVERSİTE HASRETİ BİTİYOR

Aliağa’yı bilimin, kültürün ve gençliğin başkenti yapmak için girişimlerini son dört yıldır kararlı bir şekilde sürdüren Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın bu doğrultuda kente Avrupa standartlarında bir üniversite kampüsü kazandırılması noktasındaki çalışmaları meyvesini vermeye başladı. 

Avrupa’da 21 ülkenin altına imza attığı protokol ile yükseköğretimin uluslararası bir standarta kavuşturulmasına karar verildi. Türkiye’deki pilot uygulama ise Ege Üniversitesi’nin Aliağa Çaltılıdere bölgesine kuracağı dev kampüs ile hayata geçecek. 

ALİAĞA’NIN TARİHİNİ DEĞİŞTİRECEK
Aliağa’nın tarihini değiştirecek olan Avrupa standartlarındaki üniversite kampüsü kentin ekonomik kalkınmasına ve istihdamına önemli katkılar sunacağı gibi Aliağa’yı bilimin, kültürün, sanatın, eğitimin ve gençliğin adresi yapacak. Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarına ev sahipliği yapan Aliağa’da sanayi ve eğitim arasında güçlü bir bağ oluşturulacak. Kampüsün hizmete açılması ile birlikte bölgede özel sektör yatırımları da hız kazanacak.  

ALİAĞA’NIN ŞEHİR OLMA SÜRECİNİ DE HIZLANDIRACAK
Kurulduğu 1952’den bugüne kente bir üniversite kampüsü kurulması için çaba sarf eden Aliağa Belediyesi’nin özlemi Başkan Serkan Acar’ın son dört yıldır gösterdiği yoğun mesaisi sayesinde son buluyor. Aliağa Belediyesi ile Ege Üniversitesi’nin birlikte hareket ettiği kampüs projesinde Onkoloji bölümü de dâhil birçok fakülte ve yüksekokul yer alıyor. Uluslararası uygunluk açısından Türkiye'de ilk olacak kampüs Ege Üniversitesi'nin merkezden sonraki en büyük kampüsü olacak. Tamamlandığında 50 bin öğrenciye eğitim verecek olan dev kampüs Aliağa’nın şehir olma sürecini de hızlandıracak. 

BİN 200 DÖNÜMLÜK ARSA TAHSİS EDİLDİ
Ege Üniversitesi senatosu, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın yoğun girişimleri ile kampüsün Çaltılıdere bölgesine kurulmasına karar verdi. Aliağa Belediye Meclisi de ağustos ayında aldığı kararla kampüsün kurulabilmesi için Ege Üniversitesi’ne Çaltılıdere bölgesinde bin 200 dönümlük arsa tahsisinde bulundu. 

REKTÖR NECDET BUDAK’TAN ALİAĞA’YA ÇIKARMA
Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve Ege Üniversitesi Senatosu üyeleri, sanayi-üniversite iş birliği çerçevesinde bin 200 dönümlük arazinin Ege Üniversitesi’ne tahsis edilmesinin ardından Aliağa’ya çıkarma yaptı. Ege Üniversitesi’ne tahsis edilen arazileri senato üyelerine gezdiren Rektör Budak, yeni kampüsün ekonomik ve teknolojik alanda eğitimli iş gücü ihtiyacını karşılayacağını belirterek şunları söyledi: “Aliağa’da ekonomik, teknolojik, sağlık ve sosyal bilimler alanında insanlığın tarihi ufkunu belirleyen yeni bilimsel alanlar için kurulacak birimler bölgenin ekonomik ve teknolojik alanda eğitimli iş gücü ihtiyacını karşılayacaktır. Ekonomik ve teknolojik alanda önemli bir merkez haline gelen Aliağa’da Ege Üniversitesi’nin yer alması ’üniversite ile ekonomik ve teknolojik üretimi sağlayan kurumlar arasında’ ortak bir dil ve hedef oluşturmak demektir”

ÇALTILIDERE’Yİ KİRLİLİKTEN KURTARACAK
Çaltılıdere bölgesinde kurulması planlan dev kampüs, bölgede bulunan taş ocaklarının oluşturduğu çevre kirliliğini de sonlandıracak. Ağaçlandırma ve peyzaj çalışmaları ile yemyeşil bir alana dönüşecek olan kampüs ve çevresi, Avrupa’nın nadide kampüsleri arasındaki yerini alacak. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’DAN ALİAĞA AÇIKLAMASI
Ege Üniversitesi’ni ziyaret ederek Rektör Prof Dr. Necdet Budak ile ‘Yerinde değişim ve dönüşüm’ protokolünün ön görüşmesini yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ziyaret sonrasında Aliağa Çaltılıdere bölgesinde kurulacak olan uluslararası nitelikteki üniversite kampüsü hakkında sosyal medya hesabı üzerinden şu açıklamayı yaptı: “Ege Üniversitesini ziyaret ederek üniversitenin Aliağa ilçesine kurulacak uluslararası standartlardaki yeni kampüsü ile ilgili toplantı gerçekleştirdik. Üniversitemizde bilim, sanat ve kültür faaliyetlerinin artması için bakanlık olarak elimizden ne geliyorsa yapacağız. Aliağa’ya kurulacak yeni kampüsümüz, şehrin mimarisine, kültürüne uygun bir proje olacak. Ege Üniversitesi’nin dünya üniversitesi olma yolundaki altyapısını hazırlayacak, eğitim kalitesinin artırılması adına ne gerekiyorsa yapacağız” // EGE BASIN GRUBU

aliaga-dev-universite-kampusu-2-(2).jpgaliaga-dev-universite-kampusu-3.jpg

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78