• BIST 96.142
  • Altın 241,021
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • İzmir 22 °C
  • Manisa 21 °C
  • Balıkesir 20 °C
  • Çanakkale 17 °C

Aliağa’da İmar Barışı’na Yoğun İlgi

Aliağa’da İmar Barışı’na Yoğun İlgi
Ruhsatsız veya mülkiyet sorunu olan binaların “Yapı Kayıt Belgesi” alarak sorunlarının çözülmesi için yürürlüğe giren İmar Barışı’nda başvurular devam ediyor.

ALİAĞA BELEDİYESİ İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRÜ FATİH YILMAZ: “İMAR BARIŞI BİR MİLATTIR”

Ruhsatsız veya mülkiyet sorunu olan binaların “Yapı Kayıt Belgesi” alarak sorunlarının çözülmesi için yürürlüğe giren İmar Barışı’nda başvurular devam ediyor. 

Aliağa Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Fatih Yılmaz, "Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabileceğini, yapı hakkında yıkım kararı verilmiş ya da tahsil edilmemiş idari para cezası varsa iptal edileceğini söyledi. Yılmaz ayrıca, “Belediye hizmet binası giriş katında faaliyete geçen bilgilendirme masası ile vatandaşlarımız İmar Barışı hakkında bilgilendiriliyor” dedi.

İmar Barışı’nın 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsadığını belirten Yılmaz, yasa ile ilgili bilgiler verdi. Yılmaz, “Yasadan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız için başvuru süreci e - devlet üzerinden gerçekleştiriliyor. 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılan imara aykırı, ruhsatsız ya da ruhsat ve eklerine aykırı yapılar ile mülkiyet sorunu olan yapılar düzenlemeden yararlanacak. Balkonun içeriye katılması, teras kapatmak, depo ruhsatlı bir yeri konuta çevirmek gibi birçok avantaj sağlanıyor. İmara aykırı yapılar için 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvuru yapılması gerekiyor. Başvuru sürecinin ardından Yapı Kayıt Belgesi bedelinin 31 Aralık 2018’e kadar yatırılması gerekiyor. Yapı kayıt belgesi bedeli yapının bulunduğu arsanın emlak vergi değeri ile yapının yapı yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden hesaplanarak esas alınacak” dedi.

“İMAR BARIŞI BİR MİLATTIR”
Başvurular ile e-devlette bir Yapı Kayıt Belgesi’nin tanzim edileceğinin altını çizen Yılmaz, şunları söyledi: “İmar Barışı bir milattır. Bu belge elektrik, su ve gaz aboneliği işlemlerinde kullanılabilecek. İlgili evraklar ile birlikte tapu değişikliğinde de kullanılabilecek. Yapı Kayıt Belgesi bir nevi yapı kullanma izninin yerine geçen bir belgedir. İş yeri açma izni almak istiyorsunuz fakat yapı kullanma izni olmadığı için açamıyorsunuz. Yapı Kayıt Belgeniz var ise iş yerini açabiliyorsunuz. Dolayısıyla “Yapı Kayıt Belgesi” yapıyla ilgili karşımıza çıkan sorunların tümünü çözen bir belgedir”

BAŞVURUSU SÜRECİ NASIL OLACAK
İmar Barışı’ndan faydalanmak isteyen vatandaşların öncelikle e-devlet şifresi edinmeleri gerektiğini vurgulayan Yılmaz, “Belediye hizmet binası giriş katında faaliyete geçen İmar Barışı Bilgilendirme Masası ile vatandaşlarımızın sorularına yanıt vererek yönlendirmeler yapılıyor. Bugüne kadar yaklaşık iki bin kişiye yasa hakkında bilgi verildi. Müracaatlar ise e-devlet üzerinden yapılıyor. E-devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra başvuru sahiplerinden geçerli bir cep telefonu numarası, geçerli bir e-posta adresi, beyan edilecek yapının adresi, tapusu varsa ada ve parsel bilgileri, toplam inşaat alanı, konutların ve ticari birimlerin ayrı ayrı toplam alanları, yapıdaki konut ve ticari birim sayısı, arazinin emlak vergisi birim değeri, yapının bulunduğu arsanın alanı, yapı sınıfı, yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf istenecektir” dedi. 

YASADAN KİMLER FAYDALANAMAYACAK
Bazı yapıların yasadan yararlanamayacağını sözlerine ekleyen Yılmaz “Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar, hazineye ait sosyal donatı için tahsisli arazilerdeki yapılar ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nun geçici 16’ncı maddesinde belirtilen istisnai alanlardaki yapılar faydalanamayacak. Kıyı kenar kanununa muhalefet etmiş yapılarla ilgili durumun ne olacağı net değil. Sit alanlarına yapılmış olan yapıların ne olacağı, mera ve orman arazilerine yapılmış olan yapıların durumu da net değil. Buralar özel kanun ile korunuyor olduğu için yapı kayıt belgesi belki yapının elektrik, su aboneliğine, yıkım kararı çıkmasına engel olabilir ancak mülkiyet durumunun ne olacağı ile ilgili net bir sonuç vermiyor. Bununla ilgili bir yönetmeliğin çıkacağını düşünüyoruz” dedi.  // EGE BASIN GRUBU

aliaga-belediyesi-fatih-yilmaz.jpgaliagada-imar-barisina-yogun-ilgi-(3).jpg

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ         www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ         www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ        www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ       www.yenisazan.com

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER           www.aliagahaber.com

ARASTA HABER           www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET              www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA         www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET             www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR             www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 616 28 78 Faks : 0 232 616 28 78